ÇARŞI PAZAR


 Zehra ÇOLAK Doktora Öğr.    31-01-2016  


   Selamün aleyküm benim sevgili dostlarım.

Geçen hafta yoktum, özlediğinizi şehirde ne var ne yok merak ettiğinizi biliyorum.
Geçen haftanın gündemi bizim gazetenin manşetiydi.Ak parti eski il Başkan'ı Seyfettin Bilen beyle yapılan röportaj şehrin gündemini belirledi .Hele Seyfettin beyin Seyit Rıza'nın sözleriyle "ben sizin hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu,ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun " sözleri gündeme bomba gibi düştü..

Mesaj yerini bulmuştu.


Can dostlar,bu hafta yine sizin için şehri gezdim esnaflarla çalışan ve çalışmayanlarla konuştum sohbet ettim.Edindiğim izlenim şudur ki herkes halinden şikayetçi.Kimseyi Mutlu görmedim.Esnaf işlerin kötülüğünden ziyade zamlanan Bağ-kur primlerine ateş püskürüyor.Hani haksızda sayılmazlar 580 lira az para değil neredeyse asgari ücretin yarısı..

Çalışmayan gençlerle konuştum,onların derdi daha büyük.Aynen şunları söylediler ;Emmi "iş arıyoruz iş yok sabah evden çıkıyoruz akşama kadar bu çay ocaklarında zaman öldürüyoruz,bize de yazık değil mi? Şimdi düzenli bir işimiz olsa sabah işimize gidip akşam evimize dönsek kötü mü? Çok şey mi istiyoruz.."dediler..Çok istemiyorsunuz dedim ancak, var olan işi de beğenmiyorsunuz dedim.Bir sürü işletme eleman arıyor en azından kafanıza göre bir iş buluncaya kadar çalışabilirsiniz, buralarda oturup pinekliyorsunuz da birileri size bişey mi veriyor, dedim demesine de dinleyen kim ..
Baktım birazda tembellik var beklentileri şu,devlet kapısı olacak rahat bir iş olacak, maaşta dolgun olacak gel keyfim gel  valla ne diyeyim Emminiz de böyle bir iş bulsa gözünü kırpmadan atlayacak ama ...neyse
Çıktım çay ocağından çarşıda ilerlerken dikkattimi başka bişey çekti, nerdeyse her köşe başında bir berber veya çay ocağı ya da cep telefonu dükkanı ..bu aslında biraz da tembellik değil mi? Sanat yok,üretim yok,bilgi kültür zaten yok, üstüne üstlük "nobel ödülü"bekliyorsunuz, ne hoş..!!

Bu haftalıkta bu kadar benim sevgili dostlarım.Haftaya görüşmek ümidiyle Allah'a emanet olunuz..