KURBAN MI? BAYRAM MI?..


 Mahmut Recep KARADAĞ     05-09-2016  


Gazeteden Tayfun Bey aradı.. Hal hatır ettikten sonra, pazartesi çıkacak olan yazımın kurban bayramına denk gelmesi hasebiyle, bu konuda bir şeyler yazmamın daha iyi olacağını hatırlattı. Birden düşündüm. Kafamda şimşekler çaktı. Ülkemizin son birkaç ay içerisinde gerçekleşen hadiseler; hele şu devletin tanklarının, toplarının milletin üzerlerine yürütülmesi, milli ordumuzun, canımızı emanet edip rahat uyuduğumuz o mübarek ‘Peygamber Ocağı’ dediğimiz silahlı kuvvetlerimizin mermilerini, yine bu milletin evlatlarının üzerine; pervasızca, düşmanca uyuşturucu verilmiş, hayvanlaşmış(!) akılların akılsızlığıyla kadın-erkek demeden, genç-yaşlı ayırmadan kendi halkının üzerine ateş yağdırması! Nasıl izah edilecek, nasıl yorumlanacak?.. (Kendi vatanının dışında yaşayan, ülkeyi bölmek ve düşmanın oyununa gelip kendini kral(!) ilan etmek isteyenler, din adına dinsizlik yapan, salyasıyla insan kandırmaya çalışan zavallı uşaklar.. Bu olup bitenler sizi ve kafir dostlarınızı mutlu etti mi acaba!..) Kurban ve Bayram

Hakikaten hangisi bunların? Binlerce genç kadının, bir o kadar yetim bırakılmış çocuklarımızın, evladı hiç yoktan elinden alınmış annelerin feryatları... Sıra sıra al bayraklara sarılı genç insan tabutları.. Haftalardır, aylardır sonu gelmeyen iç ve dış ihanetler.. Onlar mı kurban? Her gün ama her gün, hemen hemen haberlerin tamamında musalla taşları üzerindeki sıra sıra şehitler, tabutlardan bir türlü koparılamayan eşler.. Anneler.. Kardeşler.. Daha henüz ölümün ne olduğunu bilmeyip cenaze töreninde asker kıyafeti giydirilmiş melek yüzlü yavrular..

Hangisi kurban bunların?! Kurban bayramını nasıl karşılayacak, kutlayacak dul kalmış bacılarımız, kızlarımız, annelerimiz?

Kurban mı? Bayram mı?... Şimdi hangisi desem,size soruyorum..

Evet “Belki” değil “mutlaka” bu canlar vatanları için milletleri için namusları tarumar olmasın diyerek, o dev paletli tankların önüne yattılar.. Ben şehit olayım ama vatan kurtulsun!” dediler..

Evet, Allah’ın izni ve bu isimleri yüreklere kazınan yiğitler sayesinde vatan tekrar kurtuldu.. Kurtuldu kurtulmasına ama şöyle kendimizi bir de o yetim evlatların, annelerin, henüz dünyaya doymamış o nişanlı, hamile eşlerin yerine koyalım… Bayram geliyor; ne bayramı hangi bayram? Kurban bayramı.. Kurban ve Bayram.. İşte kafamı allak bullak eden bu iki kelime; Kurban mı? Bayram mı? Yine de Ülkemizin, dinimizin, devletimizin istikbali göz önünde bulundurulursa; (ki öyle de olmalıdır) her şeye rağmen ..Allah’ım, sen bu şehit ailelerine sonsuz sabırlar ver.. Ülkemizi iç ve dış düşmanlardan koru. Senden başka yalvaracağımız hiçbir makam yoktur..

Vatan sağolsun..  Kurban bayramınız mübarek olsun…