Şehit Mursi hakkında pek bilinmeyen 10 şey:


 Mustafa ÇATLI    23-06-2019  


1) Muhammed Mursi hafızdır

2) Oldukça zekidir. Profesördür ve Zagazig Üniversitesi mühendislik fakültesi başkanıdır. Bundan önce Amerika’da çeşitli projeler üzerinde çalışmış ve burada misafir profesör olmuştur.

3) Bir Apartman Dairesinde Yaşıyordu. Mursi ilk defa Cumhurbaşkanlığı sarayına girdiğinde burada yaşamamaya karar verdi. Sadece hükümet işlerini bu geniş saraylarda yürüttü.

4) Ölmekte olan Kız Kardeşi İçin Özel Tedaviyi Reddetti / Mursi cumhurbaşkanı iken kız kardeşi ciddi bir hastalığa yakalandı. Hastaneye onu ziyaret etmeye gittiğinde doktorlar Avrupa’ya ya da Amerika’ya nakledilirse daha iyi bir tedavi göreceğini söylediler. Tek yapması gereken bir ambulans helikopter ve uçağa emir vermekti. Bulunduğu pozisyon sebebiyle ailesinin sıradan bir Mısırlı’dan daha avantajlı olamayacağını açıklayarak bunu reddetmiştir.

5) Önemli bir konuşma yaparken namaz vaktinin geldiğini fark ederdi. Ezanı göz ardı edip konuşmasına devam etmek yerine veya bir dakika sessizce beklemek yerine sesli ve onurlu bir şekilde ezanı tekrar ederdi.

6) Kahire sokaklarında uyuyan evsiz bir kadın vardı (Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LaJ-La1kGa8#t=64). Bir gün bir araba yaklaştı ve Mursi indi. Ona neden sokakta uyuduğunu sordu. Kadın da dul kaldığından beri kirayı ödeyemediğini ve sonunda kendini sokakta bulduğunu söyledi. Mursi Mısır’daki hiçbir annenin bu şekilde mağdur olmaması gerektiğini belirtti ve kadın için temiz bir daire ve yeterli maaş sağlanmasını emretti.

7) Yardım Çalışmalarında Yer Aldı / Binlerce insanı öldüren yıkıcı Güney Asya tsunamisi sonrası Mursi Endonezya’yı ziyaret etmiştir. Yıkılan hayatların yeniden inşası için kazazedelere yardım etmeyi amaçlayan bir yardım kuruluşunun parçası olarak oradaydı.

8) Dünyanın En Düşük Ücretli Lideri

9) Sabah Namazlarını Camide Kılmaya Özen Gösterirdi / Mursi namazlarını cemaatle kılmaya çok düşkündü.

10) Devlet dairelerine fotoğrafını astırmadı / Birçok Arap despotizminde olduğu gibi Mısır’da da her binanın bir köşesinde hayırsever liderlerinin resimleri bulunmaktaydı. Mübarek’in size dik dik baktığını görmeden bir yere gidemezdiniz. Mursi seçildiği zaman devlet dairelerinden resminin asılmaması gerektiğine karar verdi ve seleflerinin portrelerini Allah’ın adıyla değiştirdi.